Kurpie - Puszcza Zielona

Sztuka ludowa - Kultura Kurpiowska - Historia Kurpi - Regionalizm - Folklor - Przyroda - Warsztaty etnograficzne - Lekcje regionalne i wszystko związane z Kurpiami i Puszczą Kurpiowską


#1 2008-04-01 23:09:50

Bursztyn

Administrator

Punktów :   

JAK „CARNIACY” REGION KURPIOWSKI PROMOWALI

Zaczęła się wiosna, skończył się okres zimowy a z nim pewien cykl pracy naszego zespołu. Po kwartale jest też czas na pierwsze podsumowanie naszej działalności. Należy stwierdzić, że był to okres bardzo intensywnej pracy i dużego zaangażowania w promocję regionu kurpiowskiego. Opracowaliśmy i pokazaliśmy kilka razy, jak co roku, widowiska obrzędowe związane ze świętami Bożego Narodzenia, Postu i Wielkanocy, jak również wystawiliśmy w dwóch konkursach widowisko teatru obrzędowego pt. „Rajby”. Reprezentanci naszego zespołu widoczni byli 5 razy w ogólnopolskich i regionalnych programach TVP, w licznych audycjach radiowych, braliśmy udział w imprezach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych, jak również reprezentowaliśmy nasz region za granicą.
W okresie Bożonarodzeniowym Kurpiowski Zespół Folklorystyczny „Carniacy” reprezentował nasz region na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Warszawie, gdzie obok innych zespołów z Mazowsza prezentował widowiska kolędnicze i śpiewał pastorałki kurpiowskie. Witold Kuczyński prowadził tą imprezę wraz z Tomaszem Kammelem i „gotował z Maciejem Kuroniem”. Obszerne relacje można było obejrzeć w regionalnej 3 TVP.
Następnie reprezentował w dniach 24 – 27. 01. 2008 r. Kurpiowszczyznę w górach w Rajczy na prezentacjach turystyczno - kulturalnych w XI Ogólnopolskim i XVI Międzynarodowym Narciarskim Rajdzie Chłopskim. Tu na specjalnym wieczorze koncertowym występowaliśmy wespół z kapelą ludową z Lipnik obok zakopiańskiego zespołu „Krywań” i zespołu gospodarzy „Rajcusie”. Rozdawaliśmy ulotki i inne gadżety promujące Kurpiowszczyznę, a Witold Kuczyński w specjalnej gadce ludowej zapraszał w rodzime strony oraz zachwalał walory naszego środowiska i kulturę ludową. Wyjazd zorganizował Związek Stowarzyszeń „Kurpsie Razem”, za co serdecznie dziękujemy. Ponadto w ostatnim czasie nasi reprezentanci uczestniczyli także w targach promocyjno - turystycznych w Poznaniu, w Niemczech i w Szwajcarii.
Na III Regionalnym Przeglądzie Widowisk przedstawiających fragmenty życia dawnych Kurpiów, który odbył się w Lelisie w dniu 31. 01. 2008 r.  za widowisko „Rajby” zdobyliśmy I miejsce.
W dniu 22. 02. 2008 r. Zespół „Carniacy” gościł Komisję V Mazowieckiego Festiwalu Teatrów Obrzędowych, która oceniała widowisko obrzędowe pt. „Rajby” wg scenariusza i reżyserii Witolda Kuczyńskiego. Przewodniczący jury, jeden z najpopularniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych Wojciech Siemion, jak i inni znawcy warsztatu teatralnego i kultury ludowej pochwali nas za autentyczność, profesjonalizm i za wielką robotę, którą robimy w tej małej miejscowości z pożytkiem dla całego regionu.
W dniu 15 marca Witold Kuczyński już tradycyjnie od 5 lat prowadził w Warszawie imprezę plenerową zwaną Jarmark Wielkanocny.  Na Rynku Mariensztackim twórcy ludowi z całego Mazowsza sprzedawali swoje wyroby związane ze świętami wielkanocnymi. Nasz region reprezentowali m. in. Państwo Niedźwiedzcy z miodami, Zdzisław Bziukiewicz z wyrobami bursztyniarskimi i koronkarskimi, Andrzej Staśkiewicz z warsztatem rzeźbiarskim i pierwszą na Kurpiowszczyźnie odtworzoną przez niego lirą korbową i innymi instrumentami, regionalne piekarnie sprzedawały też kurpiowskie pieczywo. Równolegle odbywały się też występy artystyczne zespołów ludowych i warsztaty rękodzielnicze. Warsztaty wyrobu palm wielkanocnych prowadziła Czesława Kaczyńska. Dużą ciekawość wzbudził dziennikarz Tomasz Lis, który uczył się od Witolda Kuczyńskiego gry na kurpiowskiej ligawce. Migawki z tej imprezy pokazywał II program TVP.
W dniu 19 marca uczestniczyliśmy w nagraniu do I programu TVP. Zespół pokazywał zwyczaj „Chodzenia z krzyżem” oraz śpiewał kurpiowskie pieśni pasyjne, zaś Witold Kuczyński opowiadał o zwyczajach wielkanocnych na Kurpiowszczyźnie. Nagranie odbyło się w Muzeum Kultury Polsko – Japońskiej w starej plebanii w Czarni. Urywki nagrania można było obejrzeć w Wielki Piątek podczas wiadomości z rana o godz. 8.00 i o godz. 19.30 oraz w pierwszy dzień Świąt Wielkanocy w głównych wiadomościach o godz. 19.30.
W Wielki Piątek nagrywaliśmy do Radia OKO program wielkanocny, który emitowany był na antenie w Wielką Sobotę. W programie tym uczestniczyła także „Golec Orkiestra” i inni znani artyści.

Dziękuję członkom Kurpiowskiego Zespołu Folklorystycznego „Carniacy” i ich rodzicom za wielką pracę i przychylność w popularyzacji i krzewieniu kultury kurpiowskiej oraz promocji naszego regionu. Dziękuję też regionalnym masmediom za prezentację naszych osiągnięć. Instytucjom, sponsorom i organizacjom pozarządowym serdecznie dziękujemy za współpracę i wsparcie.           
           
Witold Kuczyński

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
anti-terrorist gates kancelaria ultimatum nagrobki szczecin czyszczenie wentylacji gastronomia